Poligrafia

Pięć prestiżowych nagród Pinnacle Product dla rozwiązań inkjetowych Agfa

Aż pięć rozwiązań inkjetowych firmy Agfa znalazło uznanie w oczach jury, przyznającego doroczne nagrody Pinnacle Product w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie PRINTING United Alliance. Wyróżniane w nim produkty, jak podkreślają organizatorzy, wpływają na udoskonalanie i rozwijanie całej branży poligraficznej, a cechować je muszą wysoka jakość, potencjał i wydajność.

„Fakt, że udało nam się zdystansować konkurencję w każdej z kluczowych kategorii dotyczących druku, w których byliśmy obecni, potwierdza nasze zaangażowanie w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferujących najwyższą wydajność i niezawodność ich użytkownikom. Jesteśmy niezwykle dumni z tego wyróżnienia” – mówi Vincent Wille, President działu Digital Print & Chemicals w firmie Agfa.

Avinci CX3200: zwycięzca kategorii ploterów sublimacyjnych „z roli na rolę” o wartości ponad 100 tys. USD

Avinci CX3200 zwyciężył w kategorii ploterów sublimacyjnych „z roli na rolę” o wartości ponad 100 tys. USD.

Jest to nowy ploter do zadrukowywania tekstyliów o maksymalnej szerokości 3,2 m. Jak podkreśla Agfa, zapewnia realizację wysokiej jakości wydruków na szerokim spektrum podłoży poliestrowych, wykorzystywanych w aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych typu signage, dekoracjach wnętrz oraz w branży modowej. Dostosowany jest do zadrukowywania mediów w trybie bezpośrednim bądź z udziałem papierów transferowych, co zwiększa jego wszechstronność. Znajdujące tu zastosowanie nowe atramenty sublimacyjne Avinci 110 zapewniają – jak podaje Agfa – uzyskanie głębokich czerni i żywych czerwieni, oczekiwanych przez użytkowników maszyn sublimacyjnych.

Jeti Tauro H3300 UHS LED najlepszym w kategorii ploterów hybrydowych/płaskich dedykowanych produkcji wysokonakładowej

Plotery z serii Jeti Tauro H3300 LED zostały wyróżnione w trzech różnych kategroiach produktowych.

Ochrzczony przez producenta mianem „Bestii”, ten wysokonakładowy i ultraszybki ploter został stworzony z myślą o wymagających zleceniach i pracy w trybie całodobowym (24/7). Agfa podkreśla, że maszyna łączy w sobie wysoką jakość reprodukcji z niskim zużyciem atramentów. Aby zwiększyć wydajność i wygodę użytkowania, producent zadbał o liczne opcje automatyzujące pracę urządzenia, w tym automatyczne podawanie i odbieranie mediów.

Jeti Tauro H3300 UHS LED z funkcją MRTR i kamerą do kontroli backlitów: zwycięzca w kategorii sprzętu automatyzującego pracę
W nagrodzonej konfiguracji z opcją „master roll-to-roll” (MRTR), ta najszybsza maszyna firmy Agfa z rodziny Tauro obsługuje zwoje z materiałem o wadze do 860 kg i oferuje automatyczny zadruk obu stron podawanego z roli podłoża, także w trybie „dual roll” (jednoczesnego zadrukowywania dwóch zwojów). Zintegrowany system kamer pozwala na odczyt kodów QR, generowanych z poziomu interfejsu użytkownika, umożliwiając dokładne położenie obrazu i korektę pozycji drukowania przy starcie każdego zlecenia. Agfa podkreśla, że rozwiązanie to zapewnia dokładność rzędu +/- 3 mm na długości ok. 90 m przy pracy maszyny z prędkością dochodzącą do 900 m2/h.

Jeti Tauro H3300 HS LED z opcją lakierowania – najlepszy w kategorii maszyn UV/lateksowych o wartości ponad 500 tys. USD
Wraz z wprowadzeniem lakierowania (wybiórczego bądź na całej powierzchni) z prędkością do 75 m2/h, Agfa wzbogaciła funkcjonalność swojego sztandarowego rozwiązania hybrydowego. Firma podkreśla, że opcja ta powinna szczególnie zainteresować producentów dislpejów wykonanych z tektury falistej, z jednej strony wprowadza bowiem uszlachetnienie o wysokim połysku, z drugiej – zapewnia wydrukom dodatkową ochronę.

Jeti Tauro H2500 LED + Light Black – nagrodzony w kategorii ploterów hybrydowych UV/lateksowych w przedziale cenowym od 100 tys. do 500 tys. USD
Ta 100-calowa wersja hybrydowej maszyny z serii Jeti Tauro umożliwia drukowanie w sześciu kolorach. Poza standardowym zestawem CMYK rozszerzonym o Lc i Lm, użytkownik może wybrać wariant CMYKck, w którym w miejsce jasnej magenty pojawia się jasna czerń. Jak podaje Agfa, drugi z wymienionych zapewnia obrazom odpowiednią gładkość, właściwe przejścia tonalne i stabilność obszarów neutralnych kolorystycznie. To odpowiedź firmy na wymagania właścicieli marek premium, którzy wciąż szukają nowych sposobów na zwiększenie atrakcyjności swoich produktów, będąca jednocześnie rozwiązaniem pozwalającym na maksymalną zamianę szarych elementów, co – jak zapewnia Agfa – obniża zużycie farby nawet o 15% bez kompromisu pod względem jakości.

Stowarzyszenie PRINTING United Alliance przyjmuje do konkursu Pinnacle dostępne w sprzedaży rynkowej rozwiązania, oferowane przez firmy członkowskie. Każde zgłoszenie jest przeglądane i oceniane przez niezależne gremium ekspertów przemysłowych. W komentarzu dotyczącym rozwiązań Agfa napisali oni m.in.: „Szczegółowy opis każdego z nich, wraz z próbkami wydruków, reprezentowały najwyższy poziom”.

Dla firmy Agfa nagrody otrzymane w tegorocznej edycji Pinnacle nie były pierwszymi. Od chwili powołania konkursu do życia w roku 2014, otrzymała ona w sumie 16 wyróżnień. „Druk cyfrowy to obecnie jeden z trzech kluczowych obszarów działalności Agfa Group – mówi Tom Cloots, dyrektor działu Industrial Inkjet. – Niedawne przejęcie Inca Digital Printing, które wzmocniło naszą pozycję na rynkach druku cyfrowego poprzez rozbudowę oferty o wysokowydajne rozwiązania do drukowania materiałów typu Sign & Display oraz opakowań, podkreśla nasze zaangażowanie w tę część branży poligraficznej, podobnie jak nieustające inwestycje w rozwój atramentów i oprogramowania. Pięć prestiżowych wyróżnień Pinnacle to nagroda za zaangażowanie i poświęcenie naszych pracowników, ale też potwierdzenie najwyższej jakości rozwiązań inkjetowych oferowanych i dostarczanych klientom”.

Część z nagrodzonych rozwiązań będzie można zobaczyć na stoisku firmy Agfa podczas nadchodzących targów Printing United w Las Vegas. Poza maszyną Jeti Tauro H3300 wyposażoną w opcję MRTR i kamerę do kontroli backlitów praz ploterem sublimacyjnym Avinci CX3200, znajdzie się na nim nowość w ofercie firmy – ploter Inca Onset X3 HS. Wszystkie ww. rozwiązania są już dostępne w skali globalnej, wraz z dedykowanymi im systemami workflow i atramentami, również produkowanymi przez firmę Agfa.

Czy wiesz że…

Jeżeli na co dzień drukujemy bardzo dużo i tym samym potrzebne nam są wysokiej jakości wydruki, nie powinniśmy zapominać o tym, że decydując się na zakup swojego własnego urządzenia, nie będzie to dla nas zbyt opłacalne. Warto więc w tym przypadku wybrać renomowaną drukarnię cyfrową, gdzie tak naprawdę bardzo szybko będziemy mogli zrealizować wszystkie niezbędne projekty.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrana przez nas firma posiadała bardzo duże doświadczenie na rynku. Jest to istotne, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą mogli nam pomóc wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ często w wielu przypadkach może okazać się, że drukarnie cyfrowe nie podejmą się takiego rozwiązania. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać?

Oczywiście tutaj liczy się także wysoka jakość wydruku. W szczególności jeżeli nasze zlecenie dotyczy między innymi wizytówek lub też folderów reklamowych, które będą również kolejno przekazywane do naszych klientów, nie możemy oszczędzać właśnie na takich parametrach. To w dużej mierze wpływa na renomę naszej firmy, dlatego drukarnia cyfrowa, która będzie w stanie wydrukować nam wysokiej jakości projekty jest naprawdę potrzebna.

Warto pamiętać, że bardzo dużym błędem jest kierowanie się ceną podczas wyboru drukarni. Oczywiście jeżeli zależy nam na wspomnianej wcześniej jakości, nie zapłacimy za taką usługę mało. Coraz więcej osób wycofuje się z naprawdę pięknie wykonanych projektów na rzecz tańszych drukarni. Jeżeli ma to być nasza reklama, nie powinniśmy wybierać taniej firmy.

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Przez długie lata, gdy myśleliśmy o jakiekolwiek drukarni, to chodziło właśnie o drukarnię offsetową. Drukarnie z dużą maszyną, gdzie nanoszenie farb na papier nie odbywa się bezpośrednio, a przy użyciu formy drukowej. To właśnie na formie drukowej znajduje się obraz tego, co będzie drukowane. I jest on powielany na kolejnych arkuszach. Jest to złożony proces, ponieważ najpierw trzeba przygotować ową formę (bez zagłębiania się w różne, dostępne technologie). Dochodzimy właśnie do odpowiedzi na nasze pytanie. Drukarnia offsetowa mogłaby wydrukować 100 wizytówek, ale kosztowałyby tyle samo, co 1000 wizytówek, ponieważ nakład pracy byłby ten sam - czyli przygotowanie formy drukarskiej, przygotowanie farb, ustawienie maszyny. Dlatego też można spotkać się z pozornie niemiłymi drukarzami, którym nie chce się tłumaczć istoty druku offsetowego. Ale to nie znaczy, że wszyscy są niemili!

Obecnie jest to już niemal standard i podstawowy nakład wizytówek. No ale co się zmieniło, że niektóre drukarni oferują wizytówki w mniejszych nakładach? Różnica dotyczy technologii. Stało się to możliwe, dzięki ciągle rosnącej popularności druku cyfrowego. Druku bez form drukowych, bezpośrednio na papierze. Czyli prościej, szybciej i przede wszystkim taniej. Bez problemu można wydrukować nawet 1 plakat i przesłać je od razu do klienta.

Niejednokrotnie mogliście usłyszeć negatywne opinie na temat jakości druku cyfrowego, że to nie ta jakość itd. Tak były, na początku wprowadzania tej technologii. Te czasy jednak minęły i dla większości projektów nie będzie widać żadnej różnicy w jakości wydruku, niezależnie od wybranej technologii.

Wybierz druk cyfrowy, jeśli potrzebujesz niższy nakład i masz mniej czasu. Czyli jeśli potrzebujesz 100 ulotek A5 na jutro, wybierz druk cyfrowy.  Druk offsetowy będzie bardziej opłacalny przy większych nakładach - np 1000 plakatów A3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top