Poligrafia

Pięć prestiżowych nagród Pinnacle Product dla rozwiązań inkjetowych Agfa

Aż pięć rozwiązań inkjetowych firmy Agfa znalazło uznanie w oczach jury, przyznającego doroczne nagrody Pinnacle Product w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie PRINTING United Alliance. Wyróżniane w nim produkty, jak podkreślają organizatorzy, wpływają na udoskonalanie i rozwijanie całej branży poligraficznej, a cechować je muszą wysoka jakość, potencjał i wydajność.

„Fakt, że udało nam się zdystansować konkurencję w każdej z kluczowych kategorii dotyczących druku, w których byliśmy obecni, potwierdza nasze zaangażowanie w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferujących najwyższą wydajność i niezawodność ich użytkownikom. Jesteśmy niezwykle dumni z tego wyróżnienia” – mówi Vincent Wille, President działu Digital Print & Chemicals w firmie Agfa.

Avinci CX3200: zwycięzca kategorii ploterów sublimacyjnych „z roli na rolę” o wartości ponad 100 tys. USD

Avinci CX3200 zwyciężył w kategorii ploterów sublimacyjnych „z roli na rolę” o wartości ponad 100 tys. USD.

Jest to nowy ploter do zadrukowywania tekstyliów o maksymalnej szerokości 3,2 m. Jak podkreśla Agfa, zapewnia realizację wysokiej jakości wydruków na szerokim spektrum podłoży poliestrowych, wykorzystywanych w aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych typu signage, dekoracjach wnętrz oraz w branży modowej. Dostosowany jest do zadrukowywania mediów w trybie bezpośrednim bądź z udziałem papierów transferowych, co zwiększa jego wszechstronność. Znajdujące tu zastosowanie nowe atramenty sublimacyjne Avinci 110 zapewniają – jak podaje Agfa – uzyskanie głębokich czerni i żywych czerwieni, oczekiwanych przez użytkowników maszyn sublimacyjnych.

Jeti Tauro H3300 UHS LED najlepszym w kategorii ploterów hybrydowych/płaskich dedykowanych produkcji wysokonakładowej

Plotery z serii Jeti Tauro H3300 LED zostały wyróżnione w trzech różnych kategroiach produktowych.

Ochrzczony przez producenta mianem „Bestii”, ten wysokonakładowy i ultraszybki ploter został stworzony z myślą o wymagających zleceniach i pracy w trybie całodobowym (24/7). Agfa podkreśla, że maszyna łączy w sobie wysoką jakość reprodukcji z niskim zużyciem atramentów. Aby zwiększyć wydajność i wygodę użytkowania, producent zadbał o liczne opcje automatyzujące pracę urządzenia, w tym automatyczne podawanie i odbieranie mediów.

Jeti Tauro H3300 UHS LED z funkcją MRTR i kamerą do kontroli backlitów: zwycięzca w kategorii sprzętu automatyzującego pracę
W nagrodzonej konfiguracji z opcją „master roll-to-roll” (MRTR), ta najszybsza maszyna firmy Agfa z rodziny Tauro obsługuje zwoje z materiałem o wadze do 860 kg i oferuje automatyczny zadruk obu stron podawanego z roli podłoża, także w trybie „dual roll” (jednoczesnego zadrukowywania dwóch zwojów). Zintegrowany system kamer pozwala na odczyt kodów QR, generowanych z poziomu interfejsu użytkownika, umożliwiając dokładne położenie obrazu i korektę pozycji drukowania przy starcie każdego zlecenia. Agfa podkreśla, że rozwiązanie to zapewnia dokładność rzędu +/- 3 mm na długości ok. 90 m przy pracy maszyny z prędkością dochodzącą do 900 m2/h.

Jeti Tauro H3300 HS LED z opcją lakierowania – najlepszy w kategorii maszyn UV/lateksowych o wartości ponad 500 tys. USD
Wraz z wprowadzeniem lakierowania (wybiórczego bądź na całej powierzchni) z prędkością do 75 m2/h, Agfa wzbogaciła funkcjonalność swojego sztandarowego rozwiązania hybrydowego. Firma podkreśla, że opcja ta powinna szczególnie zainteresować producentów dislpejów wykonanych z tektury falistej, z jednej strony wprowadza bowiem uszlachetnienie o wysokim połysku, z drugiej – zapewnia wydrukom dodatkową ochronę.

Jeti Tauro H2500 LED + Light Black – nagrodzony w kategorii ploterów hybrydowych UV/lateksowych w przedziale cenowym od 100 tys. do 500 tys. USD
Ta 100-calowa wersja hybrydowej maszyny z serii Jeti Tauro umożliwia drukowanie w sześciu kolorach. Poza standardowym zestawem CMYK rozszerzonym o Lc i Lm, użytkownik może wybrać wariant CMYKck, w którym w miejsce jasnej magenty pojawia się jasna czerń. Jak podaje Agfa, drugi z wymienionych zapewnia obrazom odpowiednią gładkość, właściwe przejścia tonalne i stabilność obszarów neutralnych kolorystycznie. To odpowiedź firmy na wymagania właścicieli marek premium, którzy wciąż szukają nowych sposobów na zwiększenie atrakcyjności swoich produktów, będąca jednocześnie rozwiązaniem pozwalającym na maksymalną zamianę szarych elementów, co – jak zapewnia Agfa – obniża zużycie farby nawet o 15% bez kompromisu pod względem jakości.

Stowarzyszenie PRINTING United Alliance przyjmuje do konkursu Pinnacle dostępne w sprzedaży rynkowej rozwiązania, oferowane przez firmy członkowskie. Każde zgłoszenie jest przeglądane i oceniane przez niezależne gremium ekspertów przemysłowych. W komentarzu dotyczącym rozwiązań Agfa napisali oni m.in.: „Szczegółowy opis każdego z nich, wraz z próbkami wydruków, reprezentowały najwyższy poziom”.

Dla firmy Agfa nagrody otrzymane w tegorocznej edycji Pinnacle nie były pierwszymi. Od chwili powołania konkursu do życia w roku 2014, otrzymała ona w sumie 16 wyróżnień. „Druk cyfrowy to obecnie jeden z trzech kluczowych obszarów działalności Agfa Group – mówi Tom Cloots, dyrektor działu Industrial Inkjet. – Niedawne przejęcie Inca Digital Printing, które wzmocniło naszą pozycję na rynkach druku cyfrowego poprzez rozbudowę oferty o wysokowydajne rozwiązania do drukowania materiałów typu Sign & Display oraz opakowań, podkreśla nasze zaangażowanie w tę część branży poligraficznej, podobnie jak nieustające inwestycje w rozwój atramentów i oprogramowania. Pięć prestiżowych wyróżnień Pinnacle to nagroda za zaangażowanie i poświęcenie naszych pracowników, ale też potwierdzenie najwyższej jakości rozwiązań inkjetowych oferowanych i dostarczanych klientom”.

Część z nagrodzonych rozwiązań będzie można zobaczyć na stoisku firmy Agfa podczas nadchodzących targów Printing United w Las Vegas. Poza maszyną Jeti Tauro H3300 wyposażoną w opcję MRTR i kamerę do kontroli backlitów praz ploterem sublimacyjnym Avinci CX3200, znajdzie się na nim nowość w ofercie firmy – ploter Inca Onset X3 HS. Wszystkie ww. rozwiązania są już dostępne w skali globalnej, wraz z dedykowanymi im systemami workflow i atramentami, również produkowanymi przez firmę Agfa.

Czy wiesz że…

Obecny rozwój technologii pozwala na naprawdę wiele. Przykładem są wszelkie techniki nanoszenia druku. Mało kto wie, że druk cyfrowy to jedna z najbardziej popularnych metod druku. Dlaczego? Bo dzięki niej można sobie pozwolić na druk małoformatowy, często używany w np. produkcji materiałów typowo reklamowych. Można zaliczyć do nich wizytówki, ulotki, etykiety, broszury, katalogi, nadruki.

Współczesne maszyny w druku cyfrowego pracują zgodnie z technologią elektrofotograficzną (inaczej laserową). Oznacza to, że zamiast typowej matrycy tego rodzaju sprzęt wykorzystuje specjalistyczny cylinder, znany w węższych kręgach jako fotoreceptor. Maszyna pokryta jest odpowiednią warstwą światłoczułą, która dzięki wiązce laserowej tworzy jeszcze nie wywołany obraz. Dopiero za pomocą tonera maszyna nanosi obraz na specjalnie przygotowany nośnik, taki jak folię lub papier, a następnie zespala go termicznie.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do przeróżnych projektów o różnych gramaturach. W dodatku technologia druku cyfrowego pozwala na wykorzystanie personalizacji - czyli na druk kolorowy lub na umieszczanie na wydrukach konkretnych danych. Jakość i szybkość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego.

Drukarnia cyfrowa to ta prostsza technika druku. Trzeba powiedzieć, że drukowanie w technologii offsetowej jest o wiele bardziej skomplikowane. Projekt graficzny musi być wcześniej naświetlony najczęściej na fotonaświetlarce i na blachach drukarskich. Każda blacha to odpowiednio jeden z kolorów CMYK. Następnie blachy umieszcza się w maszynie i odpowiednio pozycjonuje. Specjalista nakłada farbę drukarską i dopiero wtedy może zacząć drukować pierwszą kopię projektu, jednak najczęściej po skończonej pracy wyrzuca je do śmieci, bo ciężko o idealny wydruk za pierwszym razem.

To właśnie dlatego drukarz najpierw ogląda pierwsze kopie i wprowadza poprawki, czyli korektę kolorów (jeśli klient chce druk kolorowy), pasowania i reszty ustawień. Całościowy proces jest dość czasochłonny, choć z drugiej strony wszystko zależy od sprzętu. Nowoczesne maszyny offsetowe automatyzują wszystkie te kroki, jednak w nieco starszych modelach wszystko od początku do końca trzeba wykonywać ręcznie.

Warto dodać, że zanim maszyna zacznie dobrze drukować, to drukarnia offsetowa musi często wydrukować nawet kilkadziesiąt kopii jednego materiału. Przekładając to na koszta uruchomienie procesu druku offsetowego to dość spory wydatek.

W obecnych czasach, reklama rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowe pomysły, dopracowane w każdym szczególe kampanie reklamowe, coraz bardziej urozmaicone plakaty – to rzeczywistość, za którą każdy chce nadążyć i do niej się dopasować. Dlatego też w przypadku tworzenia jakiejkolwiek reklamy, dobrze jest korzystać z profesjonalnych maszyn, które są gwarancją solidnego wykonania. W taki właśnie sprzęt wyposażona jest każda drukarnia cyfrowa, gdzie kolor i papier powinny być najwyższej jakości.

Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby wybrać mądrze i skutecznie?

Jakość – uzyskanie dobrej jakości wydruku nie jest możliwe bez użycia najnowocześniejszych technologii. Dlatego wybierając drukarnię cyfrową, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju sprzęt jest tam używany oraz czy posiada różnego rodzaju atesty. Jest to pozornie mało ważna rzecz, ale może diametralnie zmienić jakość plakatu czy ulotki.

Ceny – jest to zapewne jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o poszukiwania wykonawców zlecenia. Jeśli w grę wchodzi drukarnia cyfrowa, taniej nie zawsze znaczy lepiej. Owszem, wydamy mniej pieniędzy a za pozostałe kupimy inne przydatne rzeczy, ale czy będziemy zadowoleni z efektu? Drukarnie wykorzystujące najnowsze technologie z reguły są droższe, ale w zamian oferują doskonałą jakość wydruku. Warto zatem zainwestować nieco wyższą kwotę, aby cieszyć się profesjonalną obsługą i satysfakcjonującymi efektami pracy.

Wygoda – chodzenie do drukarni nie zawsze jest miłym i przyjemnym obowiązkiem, zwłaszcza jeśli znajduje się ona na drugim końcu miasta. Wybierając zatem drukarnię cyfrową, warto rozejrzeć się nieco w internecie, gdyż tam znajduje się dużo ofert drukarni, gdzie wszystko załatwiane jest jedynie przy pomocy komputera. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do tego typu miejsc, lub najzwyczajniej w świecie, nie lubią ruszać się z domu i wolą załatwić wszystko siedząc przy kuchennym stole.

Wybór odpowiedniej drukarni cyfrowej może okazać się kluczowym, jeśli chodzi o reklamę. Dlaczego? Tylko dobrej jakości i profesjonalnie wykonane materiały reklamowe są w stanie przyciągnąć uwagę współczesnego konsumenta. Jest to trudne, gdyż na rynku panuje ogromna konkurencja, dlatego odpowiednia drukarnia cyfrowa może okazać się jedynym kluczem do sukcesu.

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top