Cena drukarki, koszt wydruku – co jest ważne?
Pytania dotyczące roli druku w polskich domach zostały zadane przez polski oddział Epson podczas cyklu imprez sportowych dla najmłodszych – Kids Run 2022. Celem badania było m.in. ustalenie czy dziś – w czasach powszechnego dostępu do Internetu i chmury IT – drukarki mają jeszcze rację bytu? Po analizie zebranych informacji, okazało się, że… zdecydowanie tak!
Kids Run to organizowana od 9 lat impreza biegowa połączona z piknikiem sportowym dla całej rodziny. W tegorocznym cyklu wystartowało ponad 6500 dzieci, a wraz z rodzicami ilość uczestników przekroczyła 16 tys. osób! Firma Epson z dumą, jako sponsor główny, wspierała organizację tegorocznej edycji tej imprezy. Była to też doskonała okazja do kontaktu z grupą docelową firmy i zebrania cennej wiedzy o zachowaniach klientów firmy. Dlatego też, podczas 11 imprez w 10 miastach, wykorzystując obecność stoiska, gdzie drukowane były fotografie uczestników, rodzice początkujących biegaczy proszeni byli o wypełnienie ankiet związanych z drukiem i jego wykorzystaniem na co dzień. Pytania miały na celu poznanie obecnego stanu świadomości co do drukowania domowego, ale także określenie oczekiwań na przyszłość w tym obszarze.
Najciekawsze wnioski uzyskane z badania to:
- Niska cena urządzenia jest dopiero na 3. miejscu kazań ankietowanych oraz jakość druku – wskazaną w 36% odpowiedzi. Jakość ma znaczenie!
- Cały czas ważne są działania w zakresie uświadamiania roli ekologii – ten aspekt sprzętu, jako kluczowy, był ważny tylko dla 7% badanych, choć może wynikać to z bieżącej sytuacji ekonomicznej i cen energii.
- Użytkownicy indywidualni dostrzegli potencjał związany z domowym, niedrogim drukiem zdjęć – to zastosowanie drukarki, z wynikiem 60%, wskazało ponad dwukrotnie więcej badanych, niż drugie w zestawieniu (druk standardowych dokumentów). Zdecydowana większość ankietowanych nie chce marnować atramentu i papieru na “wspomagacze” codziennej aktywności, takie jak przepisy czy listy zakupów (ostatnie miejsce, zaledwie z 2%).
Warto pamiętać, że dzisiejsze urządzenia wielofunkcyjne drukują nie tylko standardowe dokumenty A4, ale także świetnie (i taniej niż w fotolabie) poradzą sobie ze zdjęciami na papierze fotograficznym. Urządzenia wielofunkcyjne dodatkowo integrują w jednej maszynie kilka bardzo istotnych funkcji (drukarka, skaner, kopiarka), dzięki czemu użytkownik ma pod ręką zawsze to, co jest mu najbardziej potrzebne.
Druga młodość domowej drukarki
Silną pozycję atramentówek we „własnych czterech kątach” wzmocniła technologia opracowana przez Epsona, który ponad dekadę temu pokazał światu drukarki z systemem stałego zasilania. Przełom polegał na tym, że urządzenia były pozbawione kartridżów, a ich miejsce zajęły zbiorniki z tuszem do samodzielnego uzupełniania.
Jak wynika z danych Contextu, w pierwszym kwartale 2021 wydrukowano w Europie ponad miliard stron za pomocą urządzeń z systemem stałego zasilania, a więc o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Użytkownikom domowym nie wystarcza im już sama funkcja druku, coraz częściej chcą kopiować i skanować materiały zarówno dla celów prywatnych, jak i służbowych. Liczy się funkcjonalność i wygoda, dlatego bardzo chętnie stawiają na rozwiązania bezprzewodowe. Przy czym nie chodzi tutaj wyłącznie o łączenie się z komputerem poprzez Wi-Fi, ale również o bezpośredni druk z telefonu komórkowego lub tabletu za pomocą aplikacji mobilnej (takiej jak Epson Smart Panel), dzięki któremu możemy nie tylko drukować, ale i w intuicyjny sposób zmieniać ustawienia urządzenia.
Badanie przeprowadzone przez firmę Epson wyraźnie pokazuje, że niski koszt eksploatacji i jakość to dwa główne czynniki przy wyborze sprzętu do druku w domu. Prawdopodobnie, w najbliższej przyszłości dojdą też do głosu argumenty proekologiczne, co jest globalnym trendem wśród coraz bardziej świadomych konsumentów. Wybieranie marek, które produkują sprzęt zgodnie z zasadami zrównoważonego prowadzenia biznesu, może stać się kolejnym z kluczowych argumentów przy decyzjach zakupowych.
Źródło: Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce
www.epson.pl