Zaproszenia na ślub, a może na firmowy bankiet? Teraz można zlecić ich wykonanie w praktycznie każdej drukarni – także w naszej Najlepszej Drukarni na Świecie! O czym warto pamiętać przy zlecaniu druku zaproszeń według własnego projektu?

Przygotowanie zaproszeń drukowanych jeszcze nigdy nie było tak proste! Wystarczy tylko gotowy projekt, a potem należy przekazać go do drukarni, która przeprowadzi wydruk.

Awangardowe, rustykalne, eleganckie, a może nowoczesne? Zaproszenia mogą posiadać różne formy. Dzisiaj wszystkie z nich można wykonać w drukarni w dowolnym nakładzie. Niezależnie od tego, czy chcesz zamówić zaproszenia na własny ślub, czy też na ważną imprezę firmową, możesz zrobić to łatwo, szybko i tanio!

Zaproszenia mogą być drukowane już od kilku egzemplarzy. W tym przypadku stosowane są maszyny do druku cyfrowego – pozwala on na wykonanie stylowych druków w krótkim czasie, także przy mniejszych nakładach. Istnieje także możliwość skorzystania z szerokiej gamy metod uszlachetniania, co pozwala na nadanie drukom niebanalnego wyglądu.

Aby jednak zaproszenia mogły prezentować się idealnie, konieczne jest wybranie ich odpowiednich parametrów oraz przygotowanie projektu graficznego, który będzie spełniał wymagania drukarni. O czym warto pamiętać?

Druk zaproszeń – parametry wydruku

Zaproszenia to szeroka rodzina druków, które mogą także znacznie się różnić. Właśnie dlatego przed złożeniem zamówienia na druk zaproszeń konieczne jest określenie ich parametrów. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Przy druku zaproszeń najważniejsze parametry to:

 • format zaproszeń
 • typ składania zaproszeń
 • nakład – liczba zaproszeń
 • rodzaj zadruku – czarny, kolorowy
 • rodzaj papieru
 • uszlachetnienie zaproszeń

Format zaproszeń

Zaproszenia mogą posiadać różne formaty, dlatego przed rozpoczęciem przygotowywania projektu należy wybrać format, w którym druk ten ma zostać wykonany. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane formaty zaproszeń.

Zaproszenia A4 – wymiar 210 x 297 mm. Zaproszenia w tym popularnym formacie najczęściej składane są na dwa albo na trzy, aby stworzyć estetyczny druk o prostokątnym kształcie.

Zaproszenia A5 – wymiar 148 x 210 mm. Zaproszenia tego typu są mniejsze od formatu A4. Mogą być także składane na dwa albo na trzy – dają zaproszenie w kształcie prostokątnym.

Zaproszenia DL – wymiar 99 x 210 mm. Tego typu zaproszenia posiadają rozmiar 1/3 formatu A4. Mają kształt wydłużonego prostokąta.

Zaproszenia kwadratowe – takie zaproszenia mogą posiadać różne rozmiary w zależności od potrzeb zamawiającego. Najczęściej spotykane to zaproszenia o formacie 140 x 140 mm, które po rozłożeniu posiadają wymiar 280 x 140 mm.

Oczywiście, zaproszenia mogą być także wykonane w innych rozmiarach zgodnie z wymaganiami klienta.

Typ składania zaproszeń

Kolejna ważna kwestia to typ składania zaproszeń. Jak wspomniano już powyżej, zaproszenia mogą być składane na dwa albo na trzy, ale również spotyka się zaproszenia w formie pojedynczych kartoników, które nie są składane.

Składanie papieru albo kartonu nazywane jest bigowaniem.

Składanie – bigowanie zaproszenia może następować zarówno pionowo, jak i poziomo, dlatego warto uwzględnić typ składania przy przygotowywaniu własnego projektu zaproszenia.

Nakład – liczba zaproszeń

Nasza drukarnia może przygotować zaproszenia w dowolnym nakładzie – według indywidualnych wymagań naszych klientów.

Przygotowujemy zaproszenia zarówno na niewielkie wydarzenia, w których uczestniczy od kilku do kilkunastu uczestników, jak również a te eventy, w których bierze udział nawet kilka tysięcy osób.

Rodzaj zadruku – czarny, kolorowy

Zaproszenie może być zadrukowane zarówno w czerni – tylko z wykorzystaniem czarnego tuszu, jak również w pełnym kolorze, aby uzyskać efektowny wymiar i fotograficzną jakość.

Rodzaj papieru

Do przygotowania zaproszeń stosuje się lepsze gatunki papierów, jako że mamy do czynienia z drukami reprezentacyjnymi, które powinny wyglądać atrakcyjnie.

Standardowo stosowane są papiery o wyższej gramaturze – najczęściej około 350 g, dzięki czemu zaproszenia są sztywne i wyglądają elegancko.

Na życzenie istnieje także możliwość wykonania zadruku na papierach o innych gramaturach, a także na papierach dekoracyjnych, na przykład tłoczonych, papierach ekologicznych.

Uszlachetnienie zaproszeń

Zaproszenia mogą zostać też poddane uszlachetnianiu. To szeroka gama metod dekoracji druków, które dostępne są także w naszej Najlepszej Drukarni na Świecie. Co wybrać?

Foliowanie – pokrywanie druków foliami o różnych efektach, na przykład matowymi, błyszczącymi, metalizowanymi.

Lakierowanie UV – metoda uszlachetniania służąca do uzyskania idealnie gładkiej, połyskującej nawierzchni.

Hot-stamping – metoda pozwalająca na uzyskanie złocenia, srebrzenia na gotowych drukach. Stosuje się wtedy także specjalne folie.

Sztancowanie – polega na wykrawaniu dekoracyjnych wzorów w papierze.

Tłoczenie – metoda służąca do odciskania na papierze różnych wzorów. Powstaje efekt płaskorzeźby.

Kwestie uszlachetnień warto uzgodnić indywidualnie z drukarnią, która będzie mogła zasugerować również optymalne rozwiązania dla danego druku.

Zaproszenia – wymagania dla projektu graficznego

Przy samodzielnym przygotowywaniu projektu zaproszeń konieczne jest uwzględnienie w nim wymagań drukarni. W przeciwnym przypadku druk nie będzie możliwy do zrealizowania lub też efekt nie będzie taki, jak oczekuje tego klient.

Podstawowe wymogi dla projektu graficznego zaproszenia:

 • odpowiedni format pliku – format .pdf, .jpg lub .tiff albo format oryginalny programu graficznego, na przykład .cdr.
 • rozdzielczość projektu – minimalna rozdzielczość to 300 dpi, jeśli będzie mniejsza, druk będzie niewyraźny
 • kolorystyka – przestrzeń robocza powinna być w kolorach CMYK – to kolorystyka dedykowana do druku
 • bezpieczne odległości – odpowiednie odległości od krawędzi cięcia, linii składania – minimum to 5 mm, dla projektów o pełnym tle stosuje się spady 3 mm
 • czcionki – przed wysłaniem projektu należy zamienić je na krzywe (kształty), ponieważ w przeciwnym przypadku mogą nie wyświetlić się prawidłowo

W razie dodatkowych pytań nasi pracownicy zawsze są do dyspozycji – pomogą w opracowaniu takiego projektu, który będzie spełniał wszystkie wymagania do druku.

Uwaga! Do projektowania grafiki zaleca się korzystanie z programów do tego dedykowanych. Oprogramowanie typu Word, PowerPoint, Paint nie jest przystosowane do przygotowywania projektów graficznych.

Personalizacja zaproszeń – zaproszenia od razu gotowe do wręczenia

W przypadku druku zaproszeń istnieje także możliwość ich personalizacji. Usługa ta polega na wykonaniu indywidualnego nadruku na każdym z zaproszeń.

Najczęściej personalizacja dotyczy umieszczenia na drukach imion i nazwisk zaproszonych osób, aby nie było konieczne ich odręczne wypisywanie. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie danych, które mają być wprowadzone do druków.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu zamówienia zaproszeń personalizowanych.

Najlepsza Drukarnia na Świecie – druk zaproszeń według własnego projektu – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Siedziba firmy

ul. Tomasza Zana 5
20-601 Lublin

Znajdź nas
Szybki kontakt

530 530 975
info@zana5.pl