Poardy

Jak wybrać drukarnię?

Zarówno firmy funkcjonujące w różnych branżach, jak i prywatni klienci często decydują się na skorzystanie z usług drukarni. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając przedsiębiorstwo tego typu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że zlecenie zostanie wykonane we właściwy sposób.

Rewolucja online i cyfryzacja przeniosła wiele biznesów do sieci. W tym również drukarnie. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na jednego kontrahenta, a możemy wybrać partnera biznesowego, który spełnia nasze standardy. Wybierając drukarnię, możemy skorzystać z drukarni internetowych, które umożliwiają szybką realizację naszych projektów i dostarczają zamówione materiały pod wskazany adres.

W internecie znajdziemy wiele ofert drukarni. Jak pośród nich wszystkich wybrać tą, która będzie realizowała nasze projekty?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług. Dla wielu dużych firm będzie ważna możliwość drukowania w jednym miejscu wszystkich materiałów reklamowych: od wizytówek po druk wielkoformatowy np. banery.

Decydując się na współpracę z drukarnią, należy przede wszystkim sprawdzić, jaki zakres usług oferuje dana firma. Poszczególne przedsiębiorstwa poligraficzne mogą bowiem prowadzić różną działalność – niektóre z nich skupiają się na druku wielkoformatowym i oferują przygotowywanie takich materiałów reklamowych jak banery czy billboardy, a inne koncentrują się na wykonywaniu mniejszych zleceń, w tym na drukowaniu m.in. wizytówek, prac dyplomowych lub ulotek promocyjnych. 

Jeśli zakres oferowanych usług nam odpowiada, kolejnym ważnym czynnikiem będzie jakość druku. Należy sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje drukarnia i w jakiej technologii oferuje druk. Jeżeli nie mamy szerszej wiedzy na ten temat, to zawsze warto podpytać pracownika na czacie lub napisać maila z zapytaniem, który rodzaj produktu będzie najlepiej pasować do naszych oczekiwań.

Niezbędnym elementem weryfikacji drukarni będą również opinie klientów. Warto sprawdzić, z kim współpracuje dana drukarnia i dla jakich firm realizuje zamówienia. Zawsze poświęćmy te kilka chwil, aby przeczytać opinie i zajrzeć w zakładkę “O nas” na stronie drukarni internetowej. Przejrzystość informacji i zaprezentowanie portfolio klientów będzie niewątpliwym plusem.

Ostatnim elementem, który warto mieć uwzględniać, będą również nagrody dla firmy i zdobyte certyfikaty. O ile te informacje nie są aż tak znaczące dla osób indywidualnych, to dla korporacji czy dużych firm, które stawiają na jakość, będzie to znaczący czynnik wyboru. Nie każda drukarnia na rynku jest w stanie pochwalić się branżowymi wyznacznikami jakości.

Kolejnym punktami, które sprawdzamy przed wyborem drukarni, jest czas realizacji zamówienia, czas dostawy oraz jej koszty.

Najlepsze i rzetelne drukarnie jasno określają czas realizacji zamówienia, czyli czas druku liczony od momentu akceptacji plików. Zazwyczaj zamówienia realizowane są od 1 do 4-5 dni roboczych, w zależności od skali zamówienia.

Lepiej też wybrać firmę, która nie tylko oferuje dogodne ceny, lecz także pozwala na sprawdzenie jakości usług jeszcze przed rozpoczęciem realizacji zlecenia. Warto więc poszukać drukarni, która proponuje klientom darmowy wydruk próbny – dzięki temu od razu można sprawdzić, czy zamówienie zostanie wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami.

Możemy również zweryfikować, czy drukarnia posiada biuro obsługi klienta i czy w przypadku problemów lub pytań, pracownicy udzielają wsparcia. To bardzo ważny punkt szczególnie w przypadku dużych zleceń, na które posiadamy krótki termin realizacji.

Wybierając drukarnie, zwracamy uwagę na jakość obsługi klienta, czas dostawy, opinie o firmie i jakość druku. Dobrze wybrana drukarnia będzie solidnym partnerem w biznesie, nie zawiedzie w sytuacjach kryzysowych i zrealizuje nawet najtrudniejsze zlecenia.

Czy wiesz że…

W obecnych czasach, reklama rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowe pomysły, dopracowane w każdym szczególe kampanie reklamowe, coraz bardziej urozmaicone plakaty – to rzeczywistość, za którą każdy chce nadążyć i do niej się dopasować. Dlatego też w przypadku tworzenia jakiejkolwiek reklamy, dobrze jest korzystać z profesjonalnych maszyn, które są gwarancją solidnego wykonania. W taki właśnie sprzęt wyposażona jest każda drukarnia cyfrowa, gdzie kolor i papier powinny być najwyższej jakości.

Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby wybrać mądrze i skutecznie?

Jakość – uzyskanie dobrej jakości wydruku nie jest możliwe bez użycia najnowocześniejszych technologii. Dlatego wybierając drukarnię cyfrową, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju sprzęt jest tam używany oraz czy posiada różnego rodzaju atesty. Jest to pozornie mało ważna rzecz, ale może diametralnie zmienić jakość plakatu czy ulotki.

Ceny – jest to zapewne jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o poszukiwania wykonawców zlecenia. Jeśli w grę wchodzi drukarnia cyfrowa, taniej nie zawsze znaczy lepiej. Owszem, wydamy mniej pieniędzy a za pozostałe kupimy inne przydatne rzeczy, ale czy będziemy zadowoleni z efektu? Drukarnie wykorzystujące najnowsze technologie z reguły są droższe, ale w zamian oferują doskonałą jakość wydruku. Warto zatem zainwestować nieco wyższą kwotę, aby cieszyć się profesjonalną obsługą i satysfakcjonującymi efektami pracy.

Wygoda – chodzenie do drukarni nie zawsze jest miłym i przyjemnym obowiązkiem, zwłaszcza jeśli znajduje się ona na drugim końcu miasta. Wybierając zatem drukarnię cyfrową, warto rozejrzeć się nieco w internecie, gdyż tam znajduje się dużo ofert drukarni, gdzie wszystko załatwiane jest jedynie przy pomocy komputera. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają utrudniony dostęp do tego typu miejsc, lub najzwyczajniej w świecie, nie lubią ruszać się z domu i wolą załatwić wszystko siedząc przy kuchennym stole.

Wybór odpowiedniej drukarni cyfrowej może okazać się kluczowym, jeśli chodzi o reklamę. Dlaczego? Tylko dobrej jakości i profesjonalnie wykonane materiały reklamowe są w stanie przyciągnąć uwagę współczesnego konsumenta. Jest to trudne, gdyż na rynku panuje ogromna konkurencja, dlatego odpowiednia drukarnia cyfrowa może okazać się jedynym kluczem do sukcesu.

Wybór właściwego wariantu wydruku może sprawić wiele problemów, ponieważ część osób zlecających profesjonalny wydruk zupełnie nie orientuje się, na czym polegają obie techniki druku.

W przypadku tradycyjnego druku cyfrowego cały proces polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do której w miejscach gdzie mamy uzyskać obraz podczepiają się drobinki toneru, by następnie podczas przenoszenia na docelowy nośnik (papier) uzyskać wierne odwzorowanie oryginału.

Natomiast wydruk w technologii offsetowej jest znacznie bardziej zaawansowany. Obraz jest w pierwszej kolejności naświetlany na naświetlarce CTP. Kolejno jest przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Uruchomienie procesu drukarskiego to dość spory koszt w porównaniu z drukiem cyfrowym.

Co ważne, chociaż wiele osób nie zauważa tej różnicy, w druku offsetowym – ze względu na trwałe naświetlanie obrazu na płaskiej powierzchni – nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie w trakcie rozpoczętego procesu wydruku.

Biorąc pod uwagę cenę, droższym rozwiązaniem jest druk offsetowy. Wynika to właśnie z wykorzystywanej technologii. Dlatego też ten rodzaj wydruku jest opłacalny przy masowym druku tego samego projektu. Tutaj jednak pojawia się pytanie, kiedy możemy mówić o wydruku masowym. Wszystko zależy tak naprawdę od kilku parametrów – nie tylko ilości drukowanych egzemplarzy, ale przede wszystkim od jego formatu czy ewentualnego uszlachetnienia. Wykorzystanie druku cyfrowego czy offsetowego to zwykła kalkulacja oparta na formacie projektu, czasie jego realizacji i jakości wydruku. Przykładowo: wydruk projektu w formacie A3 w nakładzie 200 szt. na papierze kredowym będzie tańszy w przypadku offsetu. Z drugiej strony karty w formacie DL i nakładzie 1000 szt. opłaca się wydrukować cyfrowo. Jak widać, w przypadku wydruku cyfrowego i offsetowego, nakład jest pojęciem względnym. Patrząc jednak na kwestię kosztów z drugiej strony, jeśli planujesz wydruk wysokonakładowy, to właśnie offset będzie najbardziej optymalnym – zarówno jakościowo, jak i cenowo – rozwiązaniem.

 Offset ma najwyższą rozdzielczość wydruku spośród wszystkich możliwych technologii, a jej wartość może wynieść nawet 4800 dpi. Tyle teorii, gdyż w praktyce zalecaną rozdzielczością wydruków jest wartość 300 dpi, która zapewnia odpowiednią ostrość wydruku.

Obecny rozwój technologii pozwala na naprawdę wiele. Przykładem są wszelkie techniki nanoszenia druku. Mało kto wie, że druk cyfrowy to jedna z najbardziej popularnych metod druku. Dlaczego? Bo dzięki niej można sobie pozwolić na druk małoformatowy, często używany w np. produkcji materiałów typowo reklamowych. Można zaliczyć do nich wizytówki, ulotki, etykiety, broszury, katalogi, nadruki.

Współczesne maszyny w druku cyfrowego pracują zgodnie z technologią elektrofotograficzną (inaczej laserową). Oznacza to, że zamiast typowej matrycy tego rodzaju sprzęt wykorzystuje specjalistyczny cylinder, znany w węższych kręgach jako fotoreceptor. Maszyna pokryta jest odpowiednią warstwą światłoczułą, która dzięki wiązce laserowej tworzy jeszcze nie wywołany obraz. Dopiero za pomocą tonera maszyna nanosi obraz na specjalnie przygotowany nośnik, taki jak folię lub papier, a następnie zespala go termicznie.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do przeróżnych projektów o różnych gramaturach. W dodatku technologia druku cyfrowego pozwala na wykorzystanie personalizacji - czyli na druk kolorowy lub na umieszczanie na wydrukach konkretnych danych. Jakość i szybkość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego.

Drukarnia cyfrowa to ta prostsza technika druku. Trzeba powiedzieć, że drukowanie w technologii offsetowej jest o wiele bardziej skomplikowane. Projekt graficzny musi być wcześniej naświetlony najczęściej na fotonaświetlarce i na blachach drukarskich. Każda blacha to odpowiednio jeden z kolorów CMYK. Następnie blachy umieszcza się w maszynie i odpowiednio pozycjonuje. Specjalista nakłada farbę drukarską i dopiero wtedy może zacząć drukować pierwszą kopię projektu, jednak najczęściej po skończonej pracy wyrzuca je do śmieci, bo ciężko o idealny wydruk za pierwszym razem.

To właśnie dlatego drukarz najpierw ogląda pierwsze kopie i wprowadza poprawki, czyli korektę kolorów (jeśli klient chce druk kolorowy), pasowania i reszty ustawień. Całościowy proces jest dość czasochłonny, choć z drugiej strony wszystko zależy od sprzętu. Nowoczesne maszyny offsetowe automatyzują wszystkie te kroki, jednak w nieco starszych modelach wszystko od początku do końca trzeba wykonywać ręcznie.

Warto dodać, że zanim maszyna zacznie dobrze drukować, to drukarnia offsetowa musi często wydrukować nawet kilkadziesiąt kopii jednego materiału. Przekładając to na koszta uruchomienie procesu druku offsetowego to dość spory wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top