Tusz z pieczątek to powszechny problem w wielu firmach i urzędach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zabrudzić koszulę, spodnie, garsonkę albo dywan lub wykładzinę. Oczywiście, często pobrudzone są także ręce oraz meble. W jaki sposób można usunąć plamy z atramentu z pieczątek?

Pieczątki to jeden z codziennych elementów biznesowej oraz urzędniczej rzeczywistości. Są stosowane do stemplowania dokumentów, na przykład faktur, umów, zleceń, wniosków oraz wielu innych pism w firmach oraz w urzędach.

Aby pieczątka spełniała swoją rolę, musi być wyposażona w pojemnik na tusz. Stosuje się różne typy tuszów, które mogą mieć kolor czarny, niebieski, zielony, czerwony, aby wspomnieć tylko o tych najbardziej popularnych.

Niestety, tusz ten często znajduje się nie tylko na dokumencie, ale również może pojawić się na ubraniu czy na skórze. Wypadki się zdarzają – niezależnie od typu stosowanej pieczątki, a także od wprawy osoby, która z niej korzysta. Zaplamiona tuszem biała koszula lub elegancka garsonka wcale jednak nie musi nadawać się tylko do wyrzucenia. W jaki sposób można skutecznie usunąć tusz z pieczątki? Sprawdź!

Tusz z pieczątki na ubraniu

To największa zmora pracowników, którzy często korzystają z pieczątek. Najczęściej zaplamieniu ulegają wtedy mankiety koszuli lub też rękawy marynarek, garsonek oraz bluzek.

Gdy zauważamy plamę, warto usunąć ją jak najszybciej, jeśli jest to możliwe. Wtedy można zlikwidować ją całkowicie!

Usuwanie tuszu z pieczątki na odzieży:

 • polanie plamy sokiem z cytryny – cytryna zawiera naturalne kwasy, które mają działanie odplamiające, plamę należy polać sokiem z cytryny, a potem należy przelać ją wodą i wyprać w standardowych środkach czystości
 • zastosowanie soli – sól szybko wyciąga zanieczyszczania wraz z wilgocią, należy rozrobić ją z wodą i wetrzeć w plamę, wypłukać i wyprać tak, jak zwykle
 • wymoczenie ubrania z plamą w mleku – taka metoda polecana jest dla kolorowych ubrań, następnie także należy wyprać ubrania w pralce
 • polanie plamy zimną wodą i zastosowanie odplamiacza do odzieży, a potem wypranie jej w pralce
 • denaturat – może zostać zastosowany w przypadku ubrań, które nie nadają się do prania na mokro

Warto także wskazać, że w sprzedaży można znaleźć specjalne płyny przeznaczone do usuwania tuszu z pieczątek, również do stosowania na ubraniach. Są nazywane także zmywaczami do pieczątek albo detergentami do pieczątek. Mogą posiadać postać płynu, dostępne są także w sprayach. Zastosowane w nich środki nadają się do usuwania każdego typu tuszu z pieczątek i zmywają go szybko i sprawnie.

Preparaty przeznaczone do zmywania tuszu można znaleźć w każdym dobrym sklepie z pieczątkami.

Wobec tego odpowiednimi środkami można wywabić praktycznie każdą plamę z tuszu – nawet wtedy, gdy jest ona mocno widoczna, zajmuje znaczną część materiału.

Tusz z pieczątki na dywanie lub wykładzinie

Tusz z pieczątki może znaleźć się także na dywanie albo na wykładzinie – takie materiały podłogowe powszechnie stosowane są w biurach, urzędach. W jaki sposób można wtedy usnąć plamę powstała z tuszu z pieczątki?

Plamy z tuszu widać przede wszystkim na jasnych dywanach i wykładzinach, lecz te z tuszu ciemnego mogą być także zauważalne na każdym typie podłoża. Także w takiej sytuacji zaleca się jak najszybsze usunięcie plamy, aby nie doszło do jej utrwalenia.

Usuwanie tuszu z pieczątki na dywanach, wykładzinach:

 • posypanie nawierzchni solą – sól przesiąka tuszem i wyciąga go z włókien, następnie należy zastosować wodę z detergentem albo z mydłem
 • szampon do dywanów – należy postępować zgodnie z informacjami znajdującymi się na etykiecie szamponu
 • specjalistyczny odplamiacz – w przypadku trudnych plam jedynym rozwiązaniem, by je usunąć, może być zastosowanie specjalistycznych odplamiaczy

Doświadczenie w usuwaniu plam z tuszów posiadają również firmy zajmujące się świadczeniem usług prania dywanów oraz wykładzin. Wykorzystują one wtedy specjalistyczne detergenty, które pozwalają na sprawne usunięcie praktycznie każdego zabrudzenia. Profesjonalnie wyczyszczony dywan lub wykładzina będą wtedy wyglądały jak nowe!

Podobną procedurę należy zastosować w przypadku zabrudzenia tapicerki meblowej, na przykład tapicerowanych kanap, narożników, krzeseł, foteli.

Tusz z pieczątki na skórze dłoni

Tuszem można także w mig zabrudzić sobie dłonie. Najczęściej jest to związane z korzystaniem z mało szczelnej pieczątki, na której znajdują się pozostałości tuszu. Zabrudzenia z tuszu na rękach wyglądają nieprofesjonalnie, dlatego warto je jak najszybciej zmyć. Jak można to zrobić?

Usuwanie tuszu z pieczątki ze skóry dłoni:

 • sok z cytryny albo sok z pomidora – posiadają bardzo dobre właściwości odplamiające dzięki zawartości naturalnych kwasów
 • silne mydło, pasta czyszcząca – ścierają różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym także plamy z tuszu
 • można także zastosować różnego rodzaju odplamiacze – trzeba jednak sprawdzić, czy nadają się one do kontaktu ze skórą człowieka

Po wyczyszczeniu dłoni z tuszu należy zastosować krem nawilżający, ponieważ intensywne pocieranie zaplamienia oraz silne detergenty mogą spowodować nadmierne wysuszenie skóry.

Tusz z pieczątki na nawierzchniach

Tusz może także osadzić się na różnych nawierzchniach, na przykład na meblach. W tym przypadku czyszczenie zależne jest od rodzaju nawierzchni.

Najprościej usunąć tusz z powierzchni, które są gładkie i nie wchłaniają wilgoci, na przykład z płyt laminowanych, szkła, metali. W tym przypadku po prostu ściągamy plamę ręcznikiem jednorazowym i stosujemy detergent dopasowany do konkretnej nawierzchni.

Sprawa będzie bardziej skomplikowana wtedy, gdy zabrudzono powierzchnię drewnianą. Drewno może wtedy wchłonąć tusz i na trwałe się zabarwić. W takim przypadku plamę jak najszybciej należy zebrać, a potem zastosować sól, która będzie mogła wchłonąć nadmiar zanieczyszczenia. Dobrze radzą sobie także mleko oraz sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.

Jeśli jednak plama z drewna nie schodzi nawet pomimo intensywnego pocierania, w takim przypadku jedyny rozwiązaniem może być lekkie starcie powierzchni papierem ściernym, a następnie jej spolerowanie i pokrycie olejem.

Pieczątki na indywidualne zamówienie – kup teraz!

Chcesz zamówić pieczątkę? Możesz zrobić to już teraz w naszej Najlepszej Drukarni na Świecie! Klientom oferujemy kompleksowe usługi związane z przygotowaniem pieczątek na indywidualne zamówienie – pieczątek firmowych, urzędowych, ale również innego typu pieczątek o każdym zastosowaniu.

Stosujemy wyłącznie najwyższej jakości materiały, dzięki czemu możemy zagwarantować naszym klientom dostęp do sprawdzonych akcesoriów biurowych, a przy tym również profesjonalną, kompleksową obsługę.

Zapewniamy przy tym bardzo atrakcyjne ceny pieczątek, dlatego też w nasze firmie nie zapłacisz dużo, aby otrzymać estetyczną, trwałą, łatwą w obsłudze pieczątkę zawierającą wszystkie wymagane przez Ciebie dane.

W razie jakichkolwiek pytań związanych z zamówieniem pieczątki w naszej drukarni pozostajemy stale do dyspozycji.

Najlepsza Drukarnia na Świecie – pieczątki firmowe – zapraszamy do wybrania naszej oferty!

Siedziba firmy

ul. Tomasza Zana 5
20-601 Lublin

Znajdź nas
Szybki kontakt

530 530 975
info@zana5.pl