Plakat to popularny rodzaj druku stosowanego zarówno w celach reklamowych, jak również informacyjnych. Jako że plakaty mogą posiadać różne formaty oraz mogą być drukowane na różnych typach papierów, mają one także zróżnicowane ceny. Z jakimi kosztami wydrukowania plakatów należy się liczyć?

Plakaty spotykane są dzisiaj niemalże na każdym kroku. Można zobaczyć je między innymi na słupach i tablicach ogłoszeniowych, stosowane są w sklepach, punktach usługowych, również w kinach, galeriach sztuki, muzeach.

W poligrafii plakaty do druki akcydensowe – wyroby arkuszowe, które mają charakter użytkowy albo okolicznościowy, niebędące książką, czasopismem, opakowaniem. Plakaty drukowane są głównie w większych formatach – co najmniej A3.

Plakaty powstały na przełomie XVII oraz XVIII wieku i używane były początkowo jako reklama. Najbardziej intensywny rozwój plakatu przypada na lata sześćdziesiąte oraz siedemdziesiąte XX wieku.

Plakaty dzieli się na różne kategorie, na przykład:

 • plakaty reklamowe
 • plakaty propagandowe
 • plakaty filmowe
 • plakaty teatralne
 • plakaty muzyczne
 • plakaty sportowe

Dzisiaj plakaty również są jednym z najczęściej wybieranych typów druków reklamowych, które posiadają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Posiadają dużą powierzchnię do prezentacji komunikatu, a także są stosunkowo tanie, dlatego są tak chętnie zamawiane przez reklamodawców.

Druk plakatów odbywa się w drukarniach dysponujących odpowiednim wyposażeniem – maszynami do druku cyfrowego, wielkoformatowego, offsetowego.

Profesjonalny druk plakatów oferuje również nasza Najlepsza Drukarnia na Świecie! Dla klientów wykonujemy różne typy plakatów na zamówienie – także według dostarczonych nam projektów graficznych.

Bardzo często spotykamy się wtedy z pytaniem – ile kosztuje druk plakatów? Aby na nie odpowiedzieć, należy wziąć pod uwagę czynniki wpływające na koszt wydruku. Zatem, co determinuje koszt przygotowania plakatów?

Co wpływa na cenę druku plakatów?

Plakaty nie są drogimi wydrukami, niemniej jednak ceny tego typu materiałów mogą różnić się od siebie nawet kilkukrotnie. Jeden może kosztować zaledwie kilkanaście groszy, podczas gdy wydrukowanie innego to nawet kilkadziesiąt złotych. Wynika to z faktu, że plakaty wyceniane są przez drukarnie indywidualnie na podstawie ich określonych parametrów.

Zatem, co wpływa na koszt druku plakatów? Zapraszamy do sprawdzenia!

Ceny plakatów determinują:

 • technika druku plakatów
 • nakład plakatów
 • format plakatów
 • kolory zadruku plakatów
 • papier na plakaty
 • projekt plakatu

Technika druku plakatów

Jak wspomniano już wcześniej, druk plakatów może następować z wykorzystaniem różnych maszyn drukujących. Konkretna technologia druku plakatów jest podstawowym czynnikiem determinującym koszt wykonania tego typu materiału.

Plakaty drukuje się dwoma technikami:

 • druk cyfrowy
 • druk offsetowy

W przypadku druku cyfrowego mamy do czynienia z możliwością przygotowania nawet jednej sztuki plakatu na zamówienie – jest to metoda najbardziej opłacalna w przypadku mniejszych nakładów.

Z kolei druk offsetowy jest bardziej opłacalny w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie większej ilości druków – w ilości kilkuset czy kilku tysięcy sztuk.

Nakład plakatów

W powiązaniu z pierwszym punktem, czyli techniką druku plakatów znajduje się także punkt drugi, czyli nakład plakatów.

Zależność w tym przypadku jest prosta, ponieważ przy większych nakładach cena za jedną sztukę druku maleje. Zatem najbardziej opłaca się zlecać większe zamówienia. Warto jednak wskazać, że dzięki dostępnej technice druku cyfrowego także małe nakłady mogą być opłacalne.

Format plakatów

Kolejny czynnik determinujący koszt wykonania plakatów w drukarni to ich format, czyli wymiary.

Plakaty drukuje się w różnych formatach, wśród których najbardziej popularne to:

 • A0 – 842 x 1189 mm
 • A1 – 594 x 841 mm
 • A2 – 420 x 594 mm
 • A3 – 297 x 420 mm
 • B1 – 700 x 1000 mm
 • B2 – 500 x 700 mm
 • B3 – 350 x 500 mm

Im format plakatu będzie większy, tym koszty będą wyższe. Warto zatem przeliczyć, jakie rozmiary druku będą najbardziej opłacalne w przypadku konkretnego projektu.

Kolory zadruku plakatów

Plakaty drukuje się zarówno w czerni, jak również w pełnym kolorze.

Plakaty z zadrukiem tylko jednym kolorem, głównie czarnym, są najtańsze w wykonaniu. Bardziej efektowne są z kolei plakaty kolorowe, które dzisiaj spotykane są najczęściej.

Papier na plakaty

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty plakatów są zastosowane do ich wykonania papiery.

Plakaty drukuje się na różnych typach papierów, w tym między innymi na gładkich i sztywniejszych papierach plakatowych – matowych oraz błyszczących, których gramatura wynosi najczęściej 180-250 g, a także na papierach o niższych gramaturach, na przykład 135 g.

Im niższa gramatura papieru, tym koszty wydruku plakatów będą niższe.

Projekt plakatu

Koszt wykonania plakatów jest też zależny od projektu. Projekt plakatu można przygotować samodzielnie – wystarczą ogólnodostępne, także darmowe programy graficzne. Można również zlecić jego wykonanie specjaliście w tej dziedzinie – grafikowi.

W pierwszym przypadku nie ponosimy kosztów wykonania projektu plakatu, natomiast w drugim musimy liczyć się już z określonym wydatkiem. Najczęściej wynosi on kilkaset złotych, ale bardziej doświadczeni, wzięci graficy mają wyższe cenniki swoich usług.

Cennik plakatów – przykładowe ceny plakatów

Wobec tego koszty przygotowania plakatów determinowane są przez wiele różnych czynników, co przekłada się na ogólny wydatek związany z przygotowaniem takiego wydruku.

Każda drukarnia wycenia plakaty indywidualnie, dlatego też najlepiej zwrócić się bezpośrednio do wybranego zakładu, aby tam otrzymać dokładną wycenę.

Zachęcamy do skontaktowania się z naszą drukarnią w celu uzyskania indywidualnej wyceny plakatów.

Jak wydrukować plakat?

Wydrukowanie plakatów nie jest dzisiaj skomplikowaną czynnością – można zlecić ją zarówno osobiście, jak również na odległość – przez internet.

Aby wydrukować plakaty, należy posiadać projekt lub zlecić jego wykonanie. Projekt powinien uwzględniać wymagania drukarni w zakresie przygotowania do druku, w tym między innymi powinien posiadać odpowiednią przestrzeń kolorystyczną (CMYK), czcionki zamienione na krzywe, zachowane spady.

Nasza drukarnia służy pełną pomocą w przygotowaniu projektów plakatów do druku – nasi pracownicy pomogą w stworzeniu odpowiedniego projektu umożliwiającego dokonanie wydruku w najwyższej jakości.

Najlepsza Drukarnia na Świecie – druk plakatów w niskich cenach – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Siedziba firmy

ul. Tomasza Zana 5
20-601 Lublin

Znajdź nas
Szybki kontakt

530 530 975
info@zana5.pl