Biznes

Elastyczne szczegółowe planowanie dzięki narzędziu Job Optimiser firmy Koenig & Bauer

Inteligentne planowanie produkcji jest dziś elementem całkowicie niezbędnym w nowoczesnych drukarniach, ponieważ klienci wymagają coraz większej różnorodności produktów, szybkich dostaw i niższych cen. Elastyczne planowanie i procesy są nieodzowne na drodze do Drukarni 4.0; tak, aby móc w krótkim czasie reagować na zmieniające się wymagania klientów i zapewnić sobie przewagę konkurencyjną na rynku.

Narzędzie Job Optimiser firmy Koenig & Bauer to wydajne oprogramowanie typu Advanced Planning Software (APS), służące do szczegółowego planowania procesów produkcyjnych. Inteligentne algorytmy planowania i optymalizacji automatyzują wszystkie zadania związane z planowaniem, zapewniając jego wysoką skuteczność. Płynna integracja z systemami MIS i MES umożliwia drukarniom optymalizację procesu planowania w obszarach produkcji i logistyki, a tym samym odpowiednie sterowanie przepływami materiałowymi i możliwościami produkcyjnymi.

Efektywne planowanie produkcji w pięciu krokach

Szybsze wdrożenie idealnego planu produkcji dzięki automatycznemu planowaniu szczegółowemu – dzięki tym funkcjom planowania oprogramowanie Job Optimiser zwiększa potencjał wydajności codziennej produkcji:

  • Automatyczny import wstępnie zaplanowanych zleceń produkcyjnych z systemu MIS zapewnia szybkie i niezawodne dostarczenie wszystkich informacji o zleceniu. Podgląd zleceń z funkcją asystenta sygnalizującego zapewnia szybki przegląd bieżącego stanu produkcji oraz innych informacji, takich jak dostępność materiałów i narzędzi, proofów i akceptacji wydruków. Za pomocą funkcji szybkiego filtrowania można wybrać do szczegółowego planowania wszystkie zadania gotowe do produkcji.
  • Planowanie obłożenia maszyn definiuje zasoby maszyn i okna czasowe dla poszczególnych etapów produkcji planowanych zleceń. W celu zapewnienia terminowej produkcji uwzględnia się wszystkie możliwe powiązania i zależności. Aby zapewnić wysoki stopień elastyczności w planowaniu szczegółowym, w przypadku zmian w planach zasoby można dynamicznie dostosowywać.
  • Za pomocą funkcji „Load Balancing” inteligentne algorytmy sterowania mogą być wykorzystywane do optymalnego rozdzielania procesów roboczych na odpowiednie maszyny drukujące i urządzenia obróbki po druku w celu uzyskania równomiernego obciążenia urządzeń i wyższej ich wydajności.
  • Planowanie kolejności określa chronologiczną kolejność wykonywania różnych zleceń na maszynach. Kolejność zleceń jest optymalizowana zgodnie z parametrami specyficznymi dla druku i maszyny, takimi jak lakierowanie, rodzaj lakierowania lub możliwości automatyzacyjne danego urządzenia, aby zminimalizować czasy narządzania. W przypadku zmian w planach kolejność zleceń i obliczanie czasu narządzania są odpowiednio dopasowywane.
  • Zoptymalizowana lista zleceń trafia automatycznie do oprogramowania LogoTronic MES i zapewnia szybszą realizację procesów roboczych oraz doskonałą ich synchronizację.

Całkowicie nowy poziom planowania produkcji

Narzędzie Job Optimiser jest idealnym rozwiązaniem umożliwiającym realizację zautomatyzowanego szczegółowego planowania produkcji drukowanej. Kolejność produkcji jest optymalizowana pod kątem technicznych parametrów druku, takich jak podłoże, farba i wymagania dotyczące uszlachetniania, dzięki czemu czasy narządzania znacznie się skracają, a dodatkowe moce produkcyjne mogą być wykorzystane w kolejnych zleceniach. Formy drukowe, podłoża, farby i inne niezbędne materiały są gotowe w odpowiednich maszynach w zaplanowanym czasie i w dokładnie określonej kolejności.

Job Optimiser przenosi planowanie produkcji na zupełnie nowy poziom. Niezależnie od tego, czy chodzi o zadania typu web-to-print z najkrótszym czasem realizacji, czy też o produkcję pudełek składanych z wieloma specjalnymi kolorami i wariantami – tutaj można w pełni wykorzystać zalety tego narzędzia: automatyczne planowanie kolejności, dynamiczne dopasowywanie zasobów, nieprzerwana produkcja dzięki wysokiej dostępności materiałów. Job Optimiser to wydajne, łatwe w obsłudze oprogramowanie do planowania produkcji dla drukarni, stanowiące integralną część systemu Print 4.0, pozwalające na zwiększanie wydajności całego przedsiębiorstwa.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

Czy wiesz że…

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Obecny rozwój technologii pozwala na naprawdę wiele. Przykładem są wszelkie techniki nanoszenia druku. Mało kto wie, że druk cyfrowy to jedna z najbardziej popularnych metod druku. Dlaczego? Bo dzięki niej można sobie pozwolić na druk małoformatowy, często używany w np. produkcji materiałów typowo reklamowych. Można zaliczyć do nich wizytówki, ulotki, etykiety, broszury, katalogi, nadruki.

Współczesne maszyny w druku cyfrowego pracują zgodnie z technologią elektrofotograficzną (inaczej laserową). Oznacza to, że zamiast typowej matrycy tego rodzaju sprzęt wykorzystuje specjalistyczny cylinder, znany w węższych kręgach jako fotoreceptor. Maszyna pokryta jest odpowiednią warstwą światłoczułą, która dzięki wiązce laserowej tworzy jeszcze nie wywołany obraz. Dopiero za pomocą tonera maszyna nanosi obraz na specjalnie przygotowany nośnik, taki jak folię lub papier, a następnie zespala go termicznie.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do przeróżnych projektów o różnych gramaturach. W dodatku technologia druku cyfrowego pozwala na wykorzystanie personalizacji - czyli na druk kolorowy lub na umieszczanie na wydrukach konkretnych danych. Jakość i szybkość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego.

Drukarnia cyfrowa to ta prostsza technika druku. Trzeba powiedzieć, że drukowanie w technologii offsetowej jest o wiele bardziej skomplikowane. Projekt graficzny musi być wcześniej naświetlony najczęściej na fotonaświetlarce i na blachach drukarskich. Każda blacha to odpowiednio jeden z kolorów CMYK. Następnie blachy umieszcza się w maszynie i odpowiednio pozycjonuje. Specjalista nakłada farbę drukarską i dopiero wtedy może zacząć drukować pierwszą kopię projektu, jednak najczęściej po skończonej pracy wyrzuca je do śmieci, bo ciężko o idealny wydruk za pierwszym razem.

To właśnie dlatego drukarz najpierw ogląda pierwsze kopie i wprowadza poprawki, czyli korektę kolorów (jeśli klient chce druk kolorowy), pasowania i reszty ustawień. Całościowy proces jest dość czasochłonny, choć z drugiej strony wszystko zależy od sprzętu. Nowoczesne maszyny offsetowe automatyzują wszystkie te kroki, jednak w nieco starszych modelach wszystko od początku do końca trzeba wykonywać ręcznie.

Warto dodać, że zanim maszyna zacznie dobrze drukować, to drukarnia offsetowa musi często wydrukować nawet kilkadziesiąt kopii jednego materiału. Przekładając to na koszta uruchomienie procesu druku offsetowego to dość spory wydatek.

Obecny rozwój technologii pozwala na naprawdę wiele. Przykładem są wszelkie techniki nanoszenia druku. Mało kto wie, że druk cyfrowy to jedna z najbardziej popularnych metod druku. Dlaczego? Bo dzięki niej można sobie pozwolić na druk małoformatowy, często używany w np. produkcji materiałów typowo reklamowych. Można zaliczyć do nich wizytówki, ulotki, etykiety, broszury, katalogi, nadruki.

Współczesne maszyny w druku cyfrowego pracują zgodnie z technologią elektrofotograficzną (inaczej laserową). Oznacza to, że zamiast typowej matrycy tego rodzaju sprzęt wykorzystuje specjalistyczny cylinder, znany w węższych kręgach jako fotoreceptor. Maszyna pokryta jest odpowiednią warstwą światłoczułą, która dzięki wiązce laserowej tworzy jeszcze nie wywołany obraz. Dopiero za pomocą tonera maszyna nanosi obraz na specjalnie przygotowany nośnik, taki jak folię lub papier, a następnie zespala go termicznie.

Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Ponadto mogą być realizowane w atrakcyjnych cenach nawet przy bardzo niskich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do przeróżnych projektów o różnych gramaturach. W dodatku technologia druku cyfrowego pozwala na wykorzystanie personalizacji - czyli na druk kolorowy lub na umieszczanie na wydrukach konkretnych danych. Jakość i szybkość wydruków cyfrowych jest obecnie coraz lepsza, na miarę druku offsetowego.

Drukarnia cyfrowa to ta prostsza technika druku. Trzeba powiedzieć, że drukowanie w technologii offsetowej jest o wiele bardziej skomplikowane. Projekt graficzny musi być wcześniej naświetlony najczęściej na fotonaświetlarce i na blachach drukarskich. Każda blacha to odpowiednio jeden z kolorów CMYK. Następnie blachy umieszcza się w maszynie i odpowiednio pozycjonuje. Specjalista nakłada farbę drukarską i dopiero wtedy może zacząć drukować pierwszą kopię projektu, jednak najczęściej po skończonej pracy wyrzuca je do śmieci, bo ciężko o idealny wydruk za pierwszym razem.

To właśnie dlatego drukarz najpierw ogląda pierwsze kopie i wprowadza poprawki, czyli korektę kolorów (jeśli klient chce druk kolorowy), pasowania i reszty ustawień. Całościowy proces jest dość czasochłonny, choć z drugiej strony wszystko zależy od sprzętu. Nowoczesne maszyny offsetowe automatyzują wszystkie te kroki, jednak w nieco starszych modelach wszystko od początku do końca trzeba wykonywać ręcznie.

Warto dodać, że zanim maszyna zacznie dobrze drukować, to drukarnia offsetowa musi często wydrukować nawet kilkadziesiąt kopii jednego materiału. Przekładając to na koszta uruchomienie procesu druku offsetowego to dość spory wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top