Czym różni się CMYK od RGB?

Do częstych błędów popełnianych w trakcie przygotowania plików do drukarni dochodzi kwestia zastosowania niewłaściwej kolorystyki. Podstawową zasadą jest dostarczanie projektu w kolorach CMYK. Dlaczego? Ponieważ druk jest wykonywany właśnie z użyciem kolorów CMYK. Jeśli więc plik do druku jest w kolorach RGB, będą one musiały zostać automatycznie zmienione na kolory CMYK. Stąd też ostateczne kolory mogą znacząco różnić się od tych, które były uwzględnione w pierwotnym pliku. Z czego wynika taka różnica? Przestrzeń RGB to barwy odwzorowywane za pomocą światła a CMYK to kolory farb w druku – dlatego też odwzorowanie RGB na monitorze może się tak różnić od druku CMYK. Jeśli ustawimy CMYK, widzimy na ekranie symulację kolorów, w których będzie wykonany wydruk, co zapewnia brak niespodzianek przy odbiorze banerów reklamowych czy innych materiałów drukowanych. Gdy tworzymy prace w innych przestrzeniach barwnych niż CMYK, bezwzględnie należy przed przekazaniem plików do drukarni przekonwertować je do tego modelu.
Aby lepiej zrozumieć różnicę między modelami kolorów i niekontrolowane skutki konwersji, warto wiedzieć jak powstaje kolor i czym cechują się kolory RGB, CMYK i Pantone.
- Kolory CMYK – jest to tzw. druk czterokolorowy, a kolor w procesie drukowania powstaje przez odbicia światła na zadrukowanej powierzchni. Nazwa pochodzi od liter, na które zaczynają się kolory wchodzące w skład tego modelu:
- Cyan (błękitny),
- Magenta (purpurowy),
- Yellow (żółty),
- Key kolor ( czarny).
Zestaw CMY to farby podstawowe. Ich użycie pozwala adekwatnie odwzorować wiele kolorów, bez mocnych ciemnych tonów czy intensywnej, smolistej czerni. Aby uzyskać taki efekt, trzeba dodać K – czerń.
- Kolory RGB – kolor powstaje dzięki temu, że świecą (różnej jasności) diody w 3 podstawowych kolorach. Od liter z ich nazw pochodzi skrót tego modelu:
- Red (czerwony),
- Green (zielony),
- Blue (niebieski).
Zestaw trzech diod w tych kolorach to pixel. W tym modelu czarny powstaje przez wyłączenie diod a kolor poprzez ich świecenie.
- Kolory Pantone – są to dodatkowe kolory. Stosuje się je, kiedy jakiś kolor jest niemożliwy do uzyskania z palety CMYK. Dotyczy to przede wszystkim druku o Drukowanie z użyciem tej przestrzeni barwnej wiąże się z wyższym kosztem wydruku, jednak w niektórych momentach jest niezastąpione.