Biznes

5 korzyści stosowania drukarek etykiet z weryfikatorem kodów

Czytelna etykieta stanowi podstawowy nośnik informacji o produkcie. Problemy z odczytem danych generują w przedsiębiorstwie dodatkowe koszty związane z nieplanowanymi przestojami linii technologicznych, reklamacjami, a nawet zwrotem towaru. Można tego uniknąć, stosując drukarki etykiet z weryfikatorem umożliwiającym błyskawiczną walidację jakości wydrukowanych informacji.

Drukarki etykiet z weryfikatorem kodów umożliwiają jednoczesny druk oraz walidację poprawności etykiety. W przypadku zweryfikowania błędu następuje automatyczny wydruk nowej etykiety, a cały proces odbywa się bez konieczności ingerencji operatora.

Drukarki etykiet ze zintegrowanym weryfikatorem kodów kreskowych 1D i 2D to rozwiązania, które najczęściej polecamy swoim klientom posiadającym wiele linii produkcyjnych zależnych od siebie, a drukowane etykiety na ich wyroby, są wykorzystywane na kolejnych stanowiskach produkcyjnych. Ma to na celu zminimalizować przestoje powstałe przez brak możliwości prawidłowego odczytu etykiety. Na przykład zintegrowane urządzenie Printronix T8000 ODV-2D wdrożone u producenta systemów i komponentów samochodowych wyeliminowało ryzyko związane z dostarczaniem produktów z nieczytelnym kodem kreskowym – mówi Arkadiusz Krużycki, product manager w zakresie urządzeń automatycznej identyfikacji w firmie Etisoft.

Oto 5 korzyści, które przynosi wdrożenie automatycznego rozwiązania do drukowania i weryfikacji etykiet z kodami kreskowymi.

  1. Pewność zgodności wydruku z zaprojektowaną etykietą

Weryfikator zintegrowany z drukarką etykiet waliduje poprawność danych na etapie drukowania kodu kreskowego. Jeśli otrzymywany obraz druku jest nieczytelny i odbiega od zaprojektowanego oryginału, etykieta zostaje oznaczona w sposób uniemożliwiający jej dalsze wykorzystanie, zaś urządzenie automatycznie drukuje nową etykietę. Daje to gwarancję, że na produkcie zostanie umieszczona etykieta sprawdzona pod kątem zgodności z zaprojektowanym oryginałem.

  1. Kompletne rozwiązanie do druku i błyskawicznej weryfikacji

Weryfikator kodów jest zintegrowany z drukarką etykiet. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów czy oprogramowania. Kompletne rozwiązanie działa więc w sposób łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny. Co więcej, urządzenie automatycznie drukuje i weryfikuje etykiety, nie wymagając przy tym ingerencji operatora.

  1. Gwarancja druku odpowiednich kodów kreskowych

Urządzenie do walidacji kodów kreskowych weryfikuje poprawność etykiety podczas druku. W ten sposób gwarantuje wydrukowanie odpowiedniego kodu kreskowego i eliminuje ryzyko umieszczenia na produkcie etykiety odbiegającej od oryginału. Dzięki temu producent zyskuje pewność, że etykieta będzie mogła zostać prawidłowo odczytana w kolejnych procesach.

  1. Brak nieplanowanych przestojów związanych z odczytem kodów kreskowych

Etykiety umieszczone na produktach są w procesach produkcyjnych i logistycznych wielokrotnie skanowane przez przeznaczone do tego celu urządzenia. Niepoprawna lub zniszczona etykieta powoduje przestoje linii technologicznych związane z problemami dotyczącymi odczytu danych umieszczonych na etykiecie. Weryfikacja poprawności kodów jeszcze na etapie druku sprawia, że informacje mogą być później szybko i bezproblemowo odczytywane. Ma to znaczący wpływ na płynność procesów, a w efekcie na wskaźniki wydajnościowe i jakościowe zakładu.

  1. Uniknięcie zbędnych kosztów związanych ze zwrotem towaru

Aplikacja etykiety niezgodnej z zaprojektowaną przez operatora może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Przykładem jest brak możliwości odczytu kodu kreskowego na dalszych etapach produkcyjnych i logistycznych. Wiąże się to z reklamacjami, karami umownymi od dostawcy, a nawet zwrotem całej partii towaru – wylicza ekspert z Etisoft.

Wykorzystanie drukarek etykiet z weryfikatorem pozwala wyeliminować ten problem. Na produktach zostają umieszczone wyłącznie sprawdzone i poprawne etykiety. Dzięki temu producent gwarantuje swoim odbiorcom właściwe wywiązanie się z umowy i dostarcza prawidłowo oznakowany produkt, co przekłada się na lepszą współpracę oraz budowanie wizerunku kontrahenta godnego zaufania.

Czy wiesz że…

Z pewnością każdemu z Was chociaż raz w życiu obiło się o uszy wyrażenie „druk offsetowy” lub „druk cyfrowy”. Pozornie mogłoby nam się wydawać, że różnice między tymi rodzajami wydruku nie mają aż tak dużego znaczenia, jednak nic bardziej mylnego! Rodzaj druku, na który się zdecydujemy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, liczby i wielkości arkuszy oraz wielu innych czynników, o których wspomnimy w dzisiejszym artykule. Jeżeli interesuje Was ten temat i chcielibyście dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do przeczytania całego materiału.

Na początku musimy wspomnieć, że druk cyfrowy i druk offsetowy to dwie zupełnie inne technologie, dlatego warto lepiej poznać temat, aby nie popełnić gafy i nie narazić się na dodatkowe koszty i problemy.

Przyjrzymy się bliżej drukowi cyfrowemu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cały proces drukowania odbywa się dzięki specjalnemu wałkowi, który jest pokryty fotoprzewodzącą warstwą ochronną. W trakcie druku wałek zostaje naświetlony, a warstwa fotoprzewodząca pokryta drobinkami tonera, które przyklejają się do niej dokładnie w tych miejscach, w których ma powstać konkretny obraz. Kolejnym etapem jest przeniesienie produktu na arkusz papieru w taki sposób, aby kolory i szczegóły zostały idealnie odwzorowane względem wersji elektronicznej lub oryginalnej. 

Kiedy druk cyfrowy będzie przydatny? Przy drukowaniu wszelkiego rodzaju mniejszych materiałów! Mogą to być ulotki, wizytówki, małe banery, zaproszenia, karty informacyjne lub materiały marketingowe. W przypadku większych formatów efekt finalny może nie być dla nas satysfakcjonujący. Warto wiedzieć, że druk cyfrowy jest dużo bardziej opłacalny i ekonomiczny, jeżeli chcesz wydrukować tylko kilka sztuk. Koszty eksploatacji urządzenia offsetowego bardzo często są dużo wyższe niż wykonanie samego zlecenia. Z pewnością też druk cyfrowy jest zdecydowanie szybszy, a my otrzymujemy gotowe wydruki ekspresowo, oczywiście zgodnie z terminami, które wcześniej ustaliliśmy z drukarnią. 

Technologia druku offsetowego w porównaniu do druku cyfrowego jest dużo bardziej skomplikowana. Samo urządzenie drukujące wygląda inaczej, jest dużo większe i wymaga precyzyjniejszych działań. W jaki sposób pracuje? Pierwszym krokiem jest naświetlenie projektu na naświetlarce CtP. Kolejnym etapem jest przeniesienie projektu na podłoże drukarskie i tutaj zaczynają się schody. Samo uruchomienie drukarki wiąże się z niemałymi kosztami, które w przypadku niewielkiej liczby arkuszy są nieopłacalne. Jeżeli masz do wydrukowania tylko kilkadziesiąt albo kilkaset arkuszy, postaw na druk cyfrowy. Co więcej, druk cyfrowy umożliwia nam zmiany w projekcie, który już rozpoczął się drukować, a w przypadku offsetu są to kolejne gigantyczne koszty zupełnie niepotrzebne. 

Poruszając kwestię jakości druku offsetowego, warto zwrócić uwagę również na zależność stopnia przyswajania farby od zastosowanego podłoża. Musisz wiedzieć, że w offsecie ma miejsce zjawisko przyrostu punktu rastrowego. Jego powierzchnia powiększa się, a w warstwie tonalnej staje się ciemniejszy. Działa to na takiej samej zasadzie jak… malowanie ścian. Wybierając farbę do salonu czy pokoju, musisz pamiętać, żeby kupić kolor jaśniejszy od tego, który chcesz docelowo uzyskać (farba na ścianie zawsze będzie miała ciemniejszy odcień). Zastanawiasz się pewnie, jaki ma to związek z rodzajem podłoża zastosowanego w procesie drukowania. Otóż im podłoże jest bardziej chropowate, tym punkt rastrowy będzie zwiększał swoją.

Ponadto nie każdy rodzaj podłoża wybranego do druku będzie nadawał się do druku offsetowego. Może bowiem okazać się, że projekt – którego format i nakład idealnie nadają się do offsetu – ze względu na wykorzystanie papieru szlachetnego będzie taniej wydrukować cyfrowo. Dlatego wybór podłoża drukarskiego warto przedyskutować chociażby z pracownikiem drukarni. Ten z pewnością doradzi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Główną zaletą druku cyfrowego jest fakt, że jego technologia umożliwia wydruk bezpośrednio z pliku w wersji elektronicznej – najczęściej zapisane w formacie PDF, a nierzadko też doc. A to sprawia, że wykorzystanie druku cyfrowego w realizacji konkretnych zleceń możliwe jest można powiedzieć, niemalże od ręki. Z racji na niezbyt wysokie wymagania co do nośnika, przygotowanie materiału do druku jest tanie i krótkie - oczywiście w zależności od nakładów. Przeszkodą może być jednak wielkość, czyli gramatura papieru i format danego projektu. Druk cyfrowy stosuje się najczęściej do wydrukowania projektów o maksymalnej wielkości A3+ - a to zamyka się w obrębie wizytówek, ulotek oraz broszur, których grubość nie przekracza 300g/m2.

Druk offsetowy jest bardziej skomplikowaną i droższą technologią, to opłacalną tylko w zleceniach masowych. W przeciwieństwie do druku cyfrowego druk offsetowy uniemożliwia na zmiany "na bieżąco”. Jednak druk offsetowy to przede wszystkim znakomita jakość – wszystko dzięki rozdzielczości do 4800dpi. A to sprawia, że wysokonakładowe bezproblemowo można wydrukować w niskiej cenie jednostkowej. Druk offsetowy to również większa ilość dostępnych kolorów. Nie jest to jednak typowe koło CMYK, a wzornik pantone, który zawiera w sobie m.in. odcienie złota i srebra, co może dać niesamowite rezultaty zwłaszcza w wymagających projektach.

Wybór może być trudny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Obecnie jakość wydruków zarówno w technice cyfrowej, jak i offsetowej jest na zbliżonym poziomie. Druk cyfrowy jest bardziej wyrazisty, tańszy i szybszy przy mniejszych nakładach. A same wydruki można pozyskać od ręki. Zaletą jest też fakt, że poprawki można wprowadzać w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony druk offsetowy to gwarant najwyższej jakości. To również o wiele lepsze możliwości kolorystyczne, a także wierniejsze oddanie barw i półtonów. Minusem jest jednak wolny czas pracy i konieczność początkowego "rozgrzania" maszyny, jednak możliwość druku na wielu materiałach o różnych gramaturach wybacza tą wadę.

Nowoczesne drukowanie cyfrowe pozwala obniżyć koszty i znacznie przyspieszyć czas realizacji, przy zachowaniu wyrazistości i wysokich parametrów. Wykorzystuje się tutaj dane zapisane w pamięci komputera (lub innego nośnika), które zwykle od razu przenoszone są na wybrane podłoże – papier zwykły lub samoprzylepny, folię przezroczystą czy kolorową.

Metoda ta daje możliwość realizowania zleceń praktycznie „od ręki” – już od jednej sztuki. Pozwala dokonywać drobnych modyfikacji w projektach (np. kolorów, rozkładu elementów, wielkości czcionek) w trakcie rozpoczętego już procesu. Tradycyjne techniki drukowania offsetowego nie umożliwiają wprowadzania dodatkowych danych i zmieniania informacji.

Obecnie stosuje się odmienne rodzaje druku cyfrowego, które różnią się zasadą działania, stosowanymi barwnikami oraz urządzeniami. Poszczególne opcje pozwalają uzyskać zbliżone efekty, które wyróżniają się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szybkim czasem realizacji.

Drukowanie elektrofotograficzne (laserowe) to metoda wywodząca się z kserografii. Warstwę fotoprzewodzącą naświetla się za pomocą promieni laserowych lub diod. Kolejnym krokiem jest wywoływanie oraz przenoszenie tonera na podłoże. Następnie odbitka jest utrwalana. Toner (proszek barwiący zmieszany z żelazem) trafia na papier lub folię w wyniku działania sił przyciągania elektrostatycznego, a następnie wiąże się z nim pod wpływem ciepła. Laserową technikę druku cyfrowego wykorzystują drukarki biurowe, popularne urządzenia wielofunkcyjne stosowane w domach i firmach oraz wysokonakładowe maszyny produkcyjne.

Jonografia to podobna zasada działania do metody elektrofotograficznej. Maszyny do druku cyfrowego do zmiany ładunku elektrostatycznego stosują tutaj strumień jonów.

Magnetografia pozwala tworzyć obraz z wykorzystaniem gęstej siatki obwodów elektrycznych. Rozmieszczone są one na cylindrze, aby móc wytworzyć pole magnetyczne. Proszek ferromagnetyczny odbije obraz w miejscach, gdzie pole to zadziała.

Termografia to technika gdzie wydruk powstaje z udziałem ciepła – wysoka temperatura działa na podłoże lub wykorzystywany środek barwiący. Bardzo popularna jest termografia pośrednia, która obejmuje techniki druku termotransferowego oraz termosublimacyjnego. Pozwalają one utrwalać substancje termoplastyczne na mokrym podłożu. Tego rodzaju druk cyfrowy sprawdzi się m.in. w reklamie, gdzie cenione są bardziej efektowne zdobienia wypukłe. Pięknie będzie prezentować się m.in. na firmowych wizytówkach, kopertach czy stylowych zaproszeniach.

Drukowanie cyfrowe natryskowe metoda w poligrafii określana jest także jako ink-jet. Maszyny do druku cyfrowego natryskowego posiadają specjalne głowice z dyszami oraz pompę ciśnieniową, która wyrzuca kropelki farby. W zależności od wybranego urządzenia może zostać wykorzystany tradycyjny toner lub farba woskowa (o gęstszej konsystencji). Komputer, za pomocą impulsów elektrycznych, steruje całym procesem wydruku.

Drukarnia może wykorzystywać technologię kropel pojedynczych lub ciągły strumień. Ink-jet pozwala uzyskać wysoką jakość przy zachowaniu cichej pracy. Kolory są tutaj bardzo wyraziste, a jednocześnie delikatne. Technika znajduje zastosowanie w wydrukach wielkoformatowych, przemysłowych, termosublimacyjnych oraz do znakowania obiektów trójwymiarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top